március 9

0 hozzászólás

Tippek tavaszi fotózáshoz

Végre itt a tavasz, ami alatt nemcsak a természet születik újjá, hanem a fotós témák is megszaporodnak. Tökéletes időszak ez arra, hogy újra a szabadba menjünk fotózni, és megörökítsük a virágba boruló fákat, a zöldellő tájakat és a természet apró részleteit. Ha tudjuk, hogyan használjuk ki az évszak adottságait, számos műfajban készíthetünk látványos fotókat, legyen szó tájképekről, makró fotókról, portrékról, vagy akár absztrakt felvételekről. Ebben a bejegyzésben ezzel kapcsolatban osztok meg veled néhány egyszerű tippet, hogy te is ki tudd hozni a maximumot ebből a csodás évszakból.

Tavaszi fények

A tavaszi fények különleges hangulatot adnak a szabadtéri fotózásnak, hiszen a napfény ilyenkor lágyabb és melegebb, ami gyönyörű természetes megvilágítást biztosít a képeinkhez. Az aranyóra - azaz a napkelte utáni és napnyugta előtti időszak - ilyenkor is fantasztikus lehetőségeket kínál. A nap alacsonyabb szögben süt, ami szórtabb és kevésbé kontrasztos megvilágítást eredményez. Különösen jól passzolhat ez tájképekhez, portréfotózáshoz, vagy akár a természetben előforduló kisebb témákhoz.

Érdemes azonban észben tartani, hogy a déli órákban a fények keményebbé és erőteljesebbé válnak, ezért ebben az időszakban célszerű árnyékos helyet keresni a fotózásra. A fák lombkoronái és a felhők is nagy hasznunkra lehetnek ebben az időszakban, mert természetes szűrőként működve lágyítanak a fényeken. Az ilyen helyzetekben a színek és textúrák is jobban előtérbe kerülnek, ezért érdemes ezeket tudatosan használni fotózás során, hogy még inkább meg tudjuk ragadni a tavaszi természet hangulatát.

Virágzó természet

A tavasz talán leglátványosabb elemét a különböző színekben pompázó virágok jelentik, amik a lágy, meleg fényekkel párosulva gyönyörű fotókhoz vezethetnek. A színes virágok már önmagukban is nagyszerű témák, emellett azonban arra is használhatjuk őket, hogy némi színt vigyünk a kompozícióba, függetlenül attól, hogy éppen mit fotózunk. Használhatjuk őket háttérként, vagy akár lehetnek a fotó előterében is, melyek így sokat dobhatnak az összképen. 

Az alábbi fotón például az előtérbe belógó rózsaszín virágokat használtam ki, amelyek a zöld színnel párosulva így egy vidám, tavaszias hangulatot adnak a képnek. 

Szűcs Bendegúz

Én ugyan a macskámat fotóztam, de ugyanígy alkalmazhatjuk ezt a módszert portrék esetében is. Ha szeretsz embereket fotózni, azt ajánlom, keress olyan helyszít, ahol ki tudod használni a virágzó fák élénk színeit. Ahogy korábban már említettem, akkor lesznek igazán látványosak ezek a színek, ha az árnyékosabb részeken, vagy lágy, szórt megvilágítás mellett fotózol. Mivel ebben az esetben nem a virágok jelentik a fő témát, nem kell, hogy fókuszban legyenek, csupán a kompozíciót kell úgy meghatároznod, hogy a színek jól érvényesülhessenek a képen.

Célszerű azonban arra is figyelni, hogy ne használjunk túl sok színt egy fotón. A legjobb eredményt úgy érhetjük el, ha mindössze két-három színt használunk, amelyek jó harmóniában vannak egymással. A fenti példán is láthatod, hogy mindössze a rózsaszín és zöld színek dominálnak a képen, ami bőven elég ahhoz, hogy átadják a tavaszias hangulatot. 

Az apró részletek

Dustin Humes

A nagyobb témák mellett érdemes az apró részletekre is figyelni, hiszen gyakran ezekben mutatkoznak meg a tavasz legszebb elemei. Egy apró virág, egy esőcsepp, egy zöld falevél vagy egy kis bogár mind nagyon jó témák lehetnek, melyeket talán észre sem veszünk, ha nem vagyunk elég figyelmesek. Fontos tehát, hogy ne csak a nagyobb tájakra koncentrálj, hanem figyeld meg alaposan a természet minden egyes elemét. 

Egy makróobjektív nagy hasznunkra válhat ilyenkor, de nem feltétlenül lesz rá szükségünk. A lényeg, hogy a fókusz pontosan arra essen, amit ki szeretnénk emelni, miközben a háttér finoman elmosódik. Egy nagyobb gyújtótávolságú objektív segíthet az apró részletek kiemelésében, mert a szűkebb látószög és a kisebb mélységélesség természetes módon tereli a figyelmet a témára. Érdemes mindig úgy beállítani a rekesznyílást, hogy a fő motívum éles maradjon, miközben az előtér és a háttér lágyan elmosódik. Ezzel az egyszerű technikával könnyedén készíthetsz látványos fotókat a természet apró, de lenyűgöző részleteiről.

Állatvilág

Tavasszal nemcsak a növényvilág ébredezik, hanem az állatok is aktívabbá válnak. A kertekben méhekkel, pillangókkal, madarakkal és egyéb kisebb állatokkal is találkozhatunk, melyek mind nagyon jó témák lehetnek, azonban némi kihívást is jelenthet a fotózásuk. Sok türelemre, és persze egy kis tervezésre lehet szükséged ahhoz, hogy lencsevégre kaphasd őket, de azt gondolom, megérik a fáradozást.

Szűcs Bendegúz

Az állatok fotózásánál már különösen fontossá válik a megfelelő felszerelés használata. Egy teleobjektív nagyon sokat segíthet, hiszen nem kell olyan közel mennünk az állatokhoz, így kisebb eséllyel fogjuk megzavarni őket. A nagy gyújtótávolság miatt pedig egy állvány is nagy hasznunkra válhat, a nagyobb objektíveket ugyanis nehezebb kézből kitartani, illetve a pontosabb kompozíció érdekében is célszerű állványra raknunk a kamerát. A beállítások terén egy viszonylag gyorsabb záridőt, illetve szűkebb rekesznyílást ajánlok, hogy a mozgó állatokról is éles képet tudjunk adni.

Ne feledd azonban, hogy az állatok esetében is fontos részét képezi a fotónak a környezet, így a legjobb olyan képkivágást találni, ahol a természetes élőhelyével együtt mutathatod meg az állatot. Sokat dobhat a képen, ha a kompozíció bizonyos részeit a növényzet, a virágok és a fák teszik ki. Arra is fontos figyelni, hogy ne lógjanak be zavaró elemek a témád elé, így a legjobb olyan nézőpontot választani, ahonnan jó rálátásunk van az állatra. Különösen nagy kihívást jelenthet ez madarak fotózásakor, akik a fák ágai közt bújnak meg. Ebben az esetben fontos megtalálnod azt a szöget, ahonnan tisztán látszik a madár, így elkerülheted a túlzsúfolt, zavaros kompozíciókat.

Boris Smokrovic

Színek, minták, textúrák

A hagyományos témák mellett abban is gondolkodhatsz, milyen különös mintákkal, színekkel és textúrákkal találkozhatunk a tavaszi természetben. Egy harmatcseppben tükröződő táj, egy falevélen átszűrődő napsugár vagy a virágok szirmainak textúrája mind jó témák lehetnek, melyek remek lehetőséget kínálnak arra, hogy a megszokottól kissé eltérő módon, akár absztrakt formában örökítsük meg a természet apróbb elemeit.

Ebben az esetben az sem baj, ha a néző nem tudja pontosan, mit is ábrázol a fotó. A hangsúly itt a vizuális látványon van, nem pedig a tartalmon, így nyugodtan elrugaszkodhatsz a valóságtól, és kipróbálhatsz szokatlan megoldásokat. Kísérletezz a kompozícióval, a fókusszal és a kamera beállításaival, és keress olyan nézőpontokat, melyek új megvilágításba helyezik a hétköznapi témákat. A tavaszi természet számos lehetőséget kínál az absztrakt kísérletezésre, melyekkel így különleges, egyedi fotókat készíthetünk.

Amber Grey

Láthatod tehát, hogy a tavaszi természet telis-tele van lehetőségekkel, és számos műfajban készíthetünk látványos fotókat, amennyiben elég figyelmesek és kreatívak vagyunk. Használd ki te is ennek az évszaknak az adottságait, próbálj ki új ötleteket, és tartsd észben azokat a tippeket, amiket megosztottam veled. Ha így teszel, könnyedén gazdagabb lehetsz néhány nagyszerű saját fotóval, melyekkel így nemcsak a saját nézőpontodat, hanem a tavaszi természet hangulatát is átadhatod. 

Ha pedig ennél komolyabban is elmerülnél a természetfotózásban, ebben a tanfolyamban mindent megtanítok neked, amit az állatok és növények fotózásáról tudnod kell. 

Jó fotózást!


További bejegyzések

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>