A jó fotós témák megtalálásának az egyik legjobb módja, ha az apró dolgokra figyelünk. A világ tele van olyan lenyűgöző részletekkel, amelyek fölött általában átsiklik a szemünk, egy fotón azonban nagyon is jól tudnak mutatni. Ilyenek például a textúrák, amelyek látványos és egyedi módon dobhatják fel a képet, vagy akár önmagukban is jó témák lehetnek. Ebben a bejegyzésben arról lesz szó, hogyan válhatnak hasznunkra a textúrák fotózás során.
Miért fontosak a textúrák?

Szűcs Bendegúz
Amennyiben egy fotón sikerül kihangsúlyoznunk valaminek textúráját, azzal az adott dolog fizikai érzetére erősítünk rá. Ez élettel telibb, látványosabb fotókhoz vezet, ahol a befogadó szinte érezni tudja a téma felületének tapintását. Attól függően pedig, hogy milyen textúráról van szó, különböző érzelmeket kelthet a fotó az emberben. Egy durva, repedezett fal például ridegséget, egy sima, fényes felület pedig letisztultságot sugallhat. Maga a textúra tehát fontos szerepet játszik abban, milyen érzetet kelt a fotó, függetlenül attól, hogy a kép fő témájaként, vagy csupán egy összetevőjeként használjuk.
A textúra emellett a kép mélységéhez is hozzá tud adni, ami nagyon sokat segíthet abban, hogy a kétdimenziós fotón térbeli hatást érjünk el. Különösen igaz ez a kevésbé sima, érdesebb felületekre, ahol a fények és árnyékok találkozása jobban tud érvényesülni. Ez a fény-árnyék hatás adja majd a fotó térbeli érzetét, ami elsősorban a textúrának köszönhető.
Hogyan fotózzunk textúrákat?

Saskia van Manen
Ahhoz, hogy a textúrák valóban hasznunkra váljanak fotózás során, először is észre kell vennünk őket. A jó hír, hogy nem nehéz megtalálni őket, ugyanis szinte mindenhol ott vannak körülöttünk. Fontos azonban, hogy minden apró részletre legyünk figyelemmel, ugyanis nem minden fest jól a kamerán keresztül nézve, amit mi szépnek látunk.
Elsősorban az érdekes mintákat és színeket érdemes keresned, amelyek könnyen megragadják a figyelmet. Emellett a textúra mélysége is sokat számít, hiszen ez adja majd a fotó térbeli hatását. Ez leginkább abban az esetben fontos, amikor a textúra a kép fő témája, tehát az egész keretet kitöltjük vele. Ebben az esetben egy teljesen sima, lapos felület nem eredményezne túlzottan látványos fotót, mert nem tudjuk rajta érzékeltetni a háromdimenziós hatást. Fotós szemmel nézve tehát azok a textúrák a legjobbak, amelyeknek van valamennyi mélysége, miközben a színük vagy mintázatuk is érdekesnek mondható.

Szűcs Bendegúz
Miután találtál egy jó textúrát, a legfontosabb, hogy a megfelelő fényviszonyok mellett fotózz. Hogy mennyire lesz látványos és élettel teli a textúra a képen, az attól függ, milyen irányból érkezik rá a fény. A legjobb, ha valahonnan oldalirányból vagy hátulról éri a témát a fény, ilyenkor ugyanis a fény és árnyék találkozása kihangsúlyozza a felület térbeliségét. Egy teljesen szemből megvilágított témán nem lennének árnyékok, így a háromdimenziós hatás is elveszne, amely laposabb, unalmasabb fotóhoz vezetne.

Szűcs Bendegúz
A kompozíció szempontjából egy jó megoldás, ha teljesen kitöltöd a textúrával a képet, hogy csak az legyen a fotón, aminek valóban ott a helye. Emellett pedig célszerű arra is figyelned, hogy a textúrának milyen elemei kerülnek a képbe. Figyelj a határozott vonalakra, alakzatokra és ismétlődésekre, amelyek esetleg magukra vonhatják a figyelmet, és igyekezz kerülni a túlzsúfolt kompozíciót. Mindig próbáld úgy meghatározni a kép keretét, hogy azok elemei egy kellemes elrendezésű kompozíciót adjanak.
A nézőpontnál gyakran jól működik, ha teljesen merőleges a kamera a témára, de más megoldásokat is kipróbálhatsz. Néha jót tehet a képnek, ha valamilyen dőlt szögből fotózunk, különösen akkor, ha a fények is ezt diktálják.
Hogyan állítsuk be a kamerát?

Erol Ahmed
A kamera beállításánál elsősorban az élességre kell figyelned. Textúrák fotózásánál általában azt szeretnénk, hogy minden éles legyen a képen, ezért legjobb egy viszonylag szűkebb rekeszt választani (pl. f/8). Arra is érdemes figyelned, hogy ne legyen túl nagy a látószög, ez ugyanis torzítana a képen, ami nem túl előnyös az ilyen jellegű fotóknál. A legjobb olyan gyújtótávolságot választani, ahol az egyenes vonalak egyenesek maradnak. Emellett a fókusztávolság is fontos lehet, amennyiben apró dolgokat fotózol, ez esetben egy makró objektív különösen jó választás lehet.
Persze mindezek csak ajánlások, nyugodtan kísérletezhetsz a kamera beállításaival és a kompozícióval. Néha például jól tud kinézni, ha kis mélységélességgel fotózunk egy témát, vagy szokatlan látószöget választunk. Mindig az adott téma és helyzet diktálja majd, hogy milyen fotókat tudunk készíteni, így nem kell vakon követned a tanácsaim. Fontos, hogy légy kreatív, és ha valamit máshogy csinálnál, mint ahogy javasoltam, mindenképp adj neki egy esélyt. Sokszor a formabontó ötletekből születnek a legjobb fotók.
Hogyan tegyük érdekesebbé a képet?

Szűcs Bendegúz
Ha egy textúra egyszerűen túl unalmas ahhoz, hogy önmagában jó téma legyen, tehetsz néhány dolgot annak érdekében, hogy jobb legyen a fotó. Először is fotózhatsz kis mélységélességgel, valamilyen laposabb nézőpontból. Azzal, hogy csak egy kis szeletét látjuk élesnek a képnek, máris egy kicsit érdekesebb lett a fotó, hiszen új megvilágításba helyeztük a témát.
Ha ez sem működik, megpróbálhatod variálni a különböző textúrákat. Egy felület lehet, hogy önmagában unalmasnak tűnik, egy másfajta textúrával találkozva azonban már érdekes lehet. Itt kereshetsz olyan színeket, amelyek jól passzolnak egymáshoz, vagy teljesen különböző textúrákat, amelyek találkoznak egymással.

Szűcs Bendegúz
Ezen túl pedig sokszor az is jó döntés lehet, ha nemcsak magára a textúrára fókuszálunk, hanem megmutatunk valamit annak környezetéből is. Amennyiben a textúra önmagában nem állja meg a helyét, a legjobb döntés sokszor az, ha nem fő témaként, hanem egyszerűen a kép összetevőjeként alkalmazzuk. Ilyenkor ugyanúgy érvényesülhetnek a textúra sajátosságai a fotón, azonban más dolgok is lesznek a képen, amik támogatják azt, hogy elég érdekes legyen a kompozíció.
Összességében elmondhatjuk, hogy a textúrák a vizuális nyelv fontos összetevői, melyeket ha ügyesen kihasználunk, élettel telibb és látványosabb fotókat készíthetünk. Ha elkezdesz nagyobb figyelmet fordítani a textúrákra, sokkal könnyebben találod majd meg a jó témákat, és a fotóid is jobban sikerülnek. És ne feledd, hogy a textúrák csaknem minden műfajban fontos szerepet játszanak, a fenti példák csupán egy kis szeletét fedik le a bennük rejlő lehetőségeknek. Ilyen lehet például portréfotózásnál egy szeplős arc, vagy tájképfotózásnál egy kavicsos út. Remélem, hogy a fenti tippekkel te is könnyebben a hasznodra tudod majd fordítani a textúrákat a következő fotózásod alkalmával.
Jó fotózást!